Sesja naukowa o Pradze

15 grudnia, o godzinie 11, na terenie Warszawskiej Wytwórni Wódek, odbędzie się sesja naukowa zatytułowana "Na prawym brzegu - dziedzictwo kulturowe warszawskiej Pragi".

Sesja, która tematycznie świetnie komponuje się z zabytkowym kompleksem Wytwórni Wódek, dotyczyć będzie szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego Pragi - m.in. zabytkowej architektury sakralnej, mieszkaniowej. Poruszone zostanie też zagadnienie obecności Pragi w malarstwie Kossaka i Stachowicza. Chcemy przybliżyć zabytki i tradycję tej dzielnicy mieszkańcom, ale też pozostałym warszawiakom. Praga jest dzielnicą, która stoi dziś na uboczu szlaków turystycznych stolicy, a jest przecież największym powierzchniowo fragmentem oryginalnej przedwojennej Warszawy z zachowanym układem ulic, oryginalnymi zabytkami architektury - powiedziała Katarzyna Komar-Michalczyk, prezes "Fundacji na Starej Pradze", organizatora spotkania.

"Fundacja na Starej Pradze" już jest znana chociażby z imprezy "Lato na Starej Pradze", na którą składały się interesujące wykłady i spacery, prowadzone przez zaproszonych naukowców. Omawiano m.in. historię kościoła św. Floriana oraz dzieje najstarszego zabytku prawobrzeżnej Warszawy – figurki Matki Bożej Kamionkowskiej. Kolejne prelekcje i tematyczne peregrynacje są planowane na wiosnę i lato w przyszłym roku. A teksty z najbliższej sesji mają zostać zebrane i wydane w formie książki. W I części sesji, w godzinach 11-13 Janusz Sujecki z Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy wygłosi prelekcję Sierakowskiego 4: od rudery do zabytku. Kreowanie doświadczania reliktu, a Filip Burno z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego - Kościoły katolickie prawobrzeżnej Warszawy okresu międzywojennego. W II części m.in. profesor Waldemar Baraniewski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego opowie o Pradze w okresie realizmu socjalistycznego, a dr Karol Guttmejer z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków o Zespole sakralnym Bernardynów na Pradze. Zakończenie sesji przewidziano na godzinę 15.30.

Spotkanie otwarte jest dla szerokiej publiczności, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc należy dokonać uprzednio rezerwacji (tel. 619 68 99).


Adam Praski
4050