Parafiada Dekanalna

W sobotę, 14 maja, na boisku Szkoły Podstawowej nr 257 przy ul. Podróżniczej 11 odbyły się I Igrzyska Dekanatu Tarchomińskiego i Dzielnicy Białołęka. Głównym organizatorem imprezy był Parafialny Klub Sportowy AGAPE przy parafii Najświętszej Marii Panny Matki Pięknej Miłości oraz białołęckie parafie. Honorowy patronat nad imprezą objął J. E. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący rady Dzielnicy Białołęka Paweł Stańczyk oraz burmistrz Dzielnicy Białołęka, Jerzy Smoczyński.

W zawodach sportowych startowały reprezentacje 7 parafii, również spoza dekanatu: Najświętszej Marii Panny Matki Pięknej Miłości, św. Jakuba Apostoła w Tarchominie, parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny z Płud, parafie z Nowego Dworu Mazowieckiego, Nieporętu, Józefowa i Stanisławowa. Były to dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, związanych z tymi parafiami.

W ramach igrzysk rozegrane zostały zawody sportowe w następujących konkurencjach: piłka nożna (w dwóch kategoriach wiekowych), piłka siatkowa dziewcząt, tenis stołowy, zapasy, turniej szachowy, biegi uliczne, rajd rowerowy. Można było również wziąć udział w grach i zabawach zręcznościowych, takich jak przeciąganie liny, bieg z jajkiem, slalom rowerowy, dart-rzutki do tarczy, konkurs rzutów do kosza i konkurs plastyczny.

Dużą popularnością cieszyły się zwłaszcza zapasy oraz biegi uliczne. Biegi rozegrane zostały w czterech kategoriach wiekowych: do 8 lat, od 8 do 16 lat, seniorów i old-boyów. Zawodnicy należący do pierwszej kategorii ścigali się na dystansie 60 m. Biegi w pozostałych kategoriach rozegrane zostały na dystansie 1 kilometra.

Dodatkowymi atrakcjami były również przejażdżki konne oraz pokaz sprawności Straży Pożarnej. Festyn uświetnili swoją obecnością mistrzowie Polski w Ringo, którzy przeprowadzili trening i pokazowy mecz w tej dyscyplinie. Przez cały czas trwania imprezy czynny był kiermasz książek poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II. W przerwach między konkurencjami zawodnicy mogli się posilić znakomitą grochówką z kotła lub kiełbaską z grilla. W programie artystycznym wystąpił zespół "Promyczki". Była też nauka żywiołowych tańców zespołowych. Nad całością czuwał prezes Klubu AGAPE, ksiądz Andrzej Kinowski.

W turnieju szachowym, w kategorii juniorów, zwyciężyła Paulina Stężycka, uczennica klasy VI a Szkoły Podstawowej nr 314 im. Przyjaciół Ziemi. Powiedziała nam, że w szachy gra od dwóch lat.

- Zasady gry wytłumaczył mi kolega na wakacjach; spodobało mi się, więc gdy później w kościele usłyszałam o kółku szachowym w Klubie AGAPE, zapisałam się bez wahania.

- Po prostu lubię tę grę - dodała Paulina - bo jest to gra spokojna, przy której trzeba pomyśleć i to mnie relaksuje. Na pytanie, czy było trudno zwyciężyć, Paulina odpowiedziała:

- Konkurencja nie była może zbyt wielka, ale jeden zawodnik był naprawdę mocny, trudno się z nim walczyło. Sukces tym większy, że Paulina była jedyną dziewczynką w turnieju. Gratulujemy!

I Igrzyska Dekanatu Tarchomińskiego zakończyła Msza Św. w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Pięknej Miłości oraz koncert Grzegorza Tomczaka i Zbigniewa Łapińskiego, którzy wykonali kilka piosenek z repertuaru Jacka Kaczmarskiego. Wtedy również wręczono puchary zwycięzcom.

1 miejsce i 152 punkty zdobyła parafia Najświętszej Marii Panny Matki Pięknej Miłości. 2 miejsce z 85 punktami wywalczyła parafia św. Jakuba Apostoła, a 3 miejsce i 75 punktów – parafia z Płud.

Na zakończenie Grzegorz Tomczak i Zbigniew Łapiński wykonali jeszcze raz utwór pt. "Rozmowa" dla laureatów i dla dyrektorek białołęckich szkół, które bezinteresownie pomogły w organizacji I Igrzysk Dekanatu Tarchomińskiego. Jak powiedział Grzegorz Tomczak w dzisiejszych czasach bezinteresowność jest na wagę złota. Jeszcze cenniejsze są takie inicjatywy jak sobotnie zawody i wspaniała praca z młodzieżą Parafialnego Klubu Sportowego AGAPE.

Joanna Kiwilszo