Przychodnia dla Zwierząt

Brudy i buta już nie mieszczą się pod dywanem. Koronawirus też nie.

Wyobraźcie sobie ekskluzywny, szowinistyczny klub. Sauna. Panowie okładają się brzozowymi witkami... dzwoni telefon. Jeden z nich odbiera i słyszy: „kochanie jestem w salonie samochodowym. Spodobał mi się suw z pięknym kolorem lakieru. Czy mogę go sobie kupić, korzystając z twojej ekskluzywnej, szowinistycznej karty? Koleś odpowiada: oczywiście, bierz co ci się spodoba. Po chwili podnosi telefon do góry i pyta: chłopaki, czyj to telefon?

Proszę Szanownych Państwa, ta opowieść żywcem przypomina mi obecnie rządzącą partię i dyspozycyjnego notariusza. Dlaczego staliśmy się Białorusią, dlaczego straciliśmy demokrację, wolne sądy, Trybunał Konstytucyjny, Konstytucję? Ano przez podpisy Andrzeja Dudy. Namawiam do refleksji i stawienia się na wyborach w maju. Za Wasze pieniądze wyznawcy PiS wespół z ołtarzem rozdają pięknego koloru kiełbasę i piękne samochody w ten sposób, że kiełbasę i pączki Wam, a samochody sobie.

A teraz kilka zdań o zwierzętach. Stoimy tuż, tuż przed epidemią koronawirozy. Media szaleją, maseczki, mycie rąk, kwarantanny, w sklepach wykupywanie wszystkiego jak leci. A co ze zwierzętami? Wcześniej czy później zaraza rozniesie się po całym kraju, a po całym kraju są też miliony zwierząt. Licząc te, które zabijamy by je zjeść i te które głaszczemy. Jest ich chyba więcej niż nas. Najbliższe nam są psy i koty, rzadziej króliki i inne gryzonie. Aliści jest to bliskość emocjonalna i uczuciowa. Przepraszam - najczęściej jest bliskość emocjonalna i uczuciowa. Aliści czytając, co potraficie złego zrobić zwierzętom i sąsiadom, to połowę społeczeństwa powinno się zamknąć w kryminale, a jedną trzecią w psychiatryku.

W tym felietonie skreślę kilka słów o najbliższym nam koronawirusie świni, które ewolucyjnie lub lepiej genetycznie są nam dużo bliżsi niż psy i koty. Otóż od lat siedemdziesiątych one właśnie, świnki, borykają się z koronawirusami. Podobnie jak u innych gatunków zwierząt koronawirusy upatrzyły sobie w chowie wielkoprzemysłowym głównie przewód pokarmowy /TGE/. Wirus roznosi się błyskawicznie. Na dorosłych osobnikach nie robi większego wrażenia. Widoczny jest spadek apetytu, rozwolnienia, posmutnienia, rozkojarzenia jak to w Sejmie, Senacie czy po innych kancelariach. Upadki są sporadyczne. Dramatem koronawirozy jest target, czyli przedział wiekowy. Targetem są prosięta i warchlaki. U nich dramatycznie gwałtowna biegunka i wymioty potrafią zabić prawie 100% populacji. Dawno temu walczyłem z dyzynterią u trzody, ale biegunkowa bakteria reagowała na antybiotyki. Obecna koronawiroza już nie. W tej grupie pojawiają się postacie koronawirozy, którę mogą martwić nas, bo może koronawiroza szerzy się od lat. Nietypową postacią tej wiremii jest koronawirusowe zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego prosiąt czyli (PHEV). To pierwszy atak jelitowego wirusa na tkankę nerwową. Obliczono, że w świecie wirusów ludzkich następuje 15 tysięcy mutacji w ciągu jednego roku. Jak to się stało, że wirus od nietoperzy z chińskiego targu spowodował pandemię? No właśnie dlatego. Pasaże czyli mutacje istnieją. Latamy i zjadamy wszystko co się da na surowo. Karmimy zwierzęta resztkami pochodzącymi z tego samego gatunku. Mutacje wirusowe są jak nasze poznawanie pięknych plaż i wycieczki poza kraj. Cztery godziny samolotem ... i już Sardynia i już Egipt i już Portugalia czy Hiszpania, etc. Dawno temu pisałem, że wirus nosówki może pasażować się do postaci immunogennej dla człowieka w obecności koni. Ten trend będzie się nasilał. Jestem lekarzem i przyjmuję nawet księży po kolędzie. Wiem, że niedługo ktoś nasmarcze mi w gabinecie i zarazi mnie i wiem, że będę chorował i przeżyję lub nie. Mam nadzieję, że Szanowni Państwo też.

lek. wet. Zygmunt Kosacki
Jabłonna, ul. Szkolna 22A