Przychodnia dla Zwierząt

Weterynarz na pomoście

Proszę Szanownych Państwa, lekarz weterynarii to jeden z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych zawodów. Przechodzimy morderczy proces szkolenia i nauki. Jesteśmy narażeni na wiele śmiertelnych chorób odzwierzęcych, agresję zwierząt i aktywność zawodową praktycznie 24 godziny na dobę. Byliśmy pierwszą sprywatyzowaną grupą zawodową bez żadnych osłon i dotacji. Dlatego popieram tych rządzących, którzy chcą zrównać długość czasu pracy i dzielenie emerytur pomiędzy wszystkich członków naszego społeczeństwa. Żałuję tylko, że nie zrobiła tego koalicja PiS-u, LPR-u i Samoobrony. Byłoby co wspominać, a teraz mielibyśmy jedno weto prezydenta mniej. To widzę stojąc na pomoście przystani wodnej.

Pies, jak polityka, towarzyszy człowiekowi od początku cywilizacji. Obydwa gatunki psa i polityka wg moich obserwacji podlegają tym samym prawom socjalizacji, czyli umiejętności współżycia z osobnikami swojego i innych gatunków. Szkolenie powinni zacząć jak najwcześniej. U szczeniąt najlepszy okres do nauki i eliminacji zachowań lękliwych lub agresywnych zawiera się pomiędzy 3 a 16 tygodniem życia. U polityków na naukę nigdy nie jest za późno, ale ja się z tym nie zgadzam. U szczeniąt rozwojowi fizycznemu towarzyszy rozwój psychiczny. U polityków.... też się nie zgadzam. U zwierzaków normalnych zachowań uczy matka i czyni to poprzez zabawę. U naszych polityków zbyt często widać brak mądrego taty lub mamusię w wiecznie złym humorze.

Zadaniem socjalizującego jest przyzwyczajenie do stresu, używania siły, planowania, strategii, osiągania celu, akceptacji warunków środowiskowych. Co najważniejsze, każde szczenię dąży do osiągnięcia jak najwyższej pozycji w stadzie wg reguł primum non nocere. Co charakterystyczne, w stadzie rządzi jeden, a reszta stada nie stanowi opozycji. Dobrze wychowany szczeniak nigdy nie krytykuje swojego pana. Będąc posiadaczem licznych zalet i wrodzonej życiowej mądrości często pokazuje swojemu panu jak należy się zachować w każdej sytuacji. Nasi posłowie utracili cennego nauczyciela... Saba Ludwika Dorna nie pojawi się już Sejmie dopóty, dopóki będziemy tak glosować jak głosowaliśmy - na niedosocjalizowanych.

Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki