"Kłopociaki 2011"

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego działa już 15 lat. Początkowo biuro główne miała przy ulicy Wiejskiej, potem na Saskiej Kępie; od ponad 2 lat ma siedzibę przy ul. Kłopotowskiego 6. Okazją do bliższego poznania działań Fundacji i organizacji z nią współpracujących był Dzień Otwarty Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej "Kłopociaki 2011".

"Dzisiejsze wydarzenie jest kontynuacją zeszłorocznego - mówi pracownik fundacji, menedżer projektu SPES Radosław Juraszek. - Od mieszkańców słyszeliśmy, że tu nic się nie dzieje, nie ma żadnych atrakcji dla dzieci ani dla dorosłych. Pomyśleliśmy, że warto zachęcić ludzi do wyjścia z domu. "Kłopociaki" to jedno z naszych działań, które mieszkańcom Pragi, mieszkańcom kwartału ulic: Kłopotowskiego - Okrzei ma pokazać naszą działalność i - szerzej - pokazać, co to są organizacje pozarządowe, ekonomia społeczna, aktywność obywatelska; ma zachęcić do zaangażowania społecznego. Może dzięki temu powstanie fundacja lub stowarzyszenie?" 24 września od południa do zmroku, teren obszernego podwórza między budynkami Kłopotowskiego 6, 8, 10 i Okrzei 5 i 7 wypełniły stoiska, przy których proponowano dzieciom i dorosłym atrakcyjne, twórcze zajęcia.

Pod namiotem współorganizatora imprez, Domu Kultury "Praga", prowadzone były ciekawe zajęcia plastyczne oraz warsztaty bębnowe pod kierunkiem czarnoskórego mistrza Gaspara. Przy dużym stole, wypełnionym akcesoriami z Pracowni Zofii i Jana Kubickich, z odłamków płytek ceramicznych dzieci układały różne formy, m.in. liście, ryby, koty; utworzona z nich mozaika umieszczona została na ścianie budynku.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się, położone nieco na uboczu, plenerowe stanowisko Edwarda Lutczyna. Znany autor rysunków satyrycznych, projektant scenografii i kostiumów teatralnych, autor postaci filmów animowanych, najpierw zapraszał kolejno dzieci, rozmawiał, inspirował tworzenie rysunku, potem sam wykonywał rysunki na zamówienie. Odchodzącego już artystę, na ostatni rysunek udało się namówić Marcie Jabłońskiej.

Niektóre punkty programu odbywały się pod dachem. Sala Spółdzielni "Kooperatywa Pozarządowa" w lokalu nr 61 pełniła rolę sali teatralnej, w której teatrzyk "Pozytywka" zaprezentował najmłodszym przedstawienie kukiełkowe pt. "Bazyliszek". Potem dwukrotnie gościła amatorów, którzy według własnych pomysłów mieli farbami wypełnić szablon - rysunek budynku, wybudowanego w 1899 roku przy ul. Wileńskiej 19. Historię tego obiektu interesująco opowiedziała i fachowych porad udzielała Joanna Świerczyńska - malarka, projektantka wnętrz, a także przewodnicząca wspólnoty mieszkaniowej.

Pod kierunkiem Elżbiety Gliszczyńskiej i Moniki Dąbczyńskiej ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Złota Kaczka" kilkuosobowe grupy wyruszały na spacer po Pradze. W pierwszej grupie byli Włosi, których najbardziej zainteresowała Komora Wodna, zaprojektowana przez Antonia Corazziego. Rodowitych warszawiaków fascynowały detale zdobnicze, np. na budynku Teatru Baj i na kamienicy Massalskich przy ul. Okrzei - nietoperze i smoki na fasadzie.

Pod wspólnym namiotem, do działań artystycznych zachęcały pracownie: Stowarzyszenie "Otwarte Drzwi", niedawno założonej Spółdzielni Mam i Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom. Stowarzyszenie Q Zmianom zorganizowało także grę terenową dla dzieci, turniej tenisa stołowego oraz gry i zabawy z Chustą Klanzy. Zwycięzcy dostali nagrody. Stowarzyszenie chce utworzyć stałą grupę dzieci (11 - 15 lat), która przez semestr zimowy będzie uczestniczyła w zajęciach "Qumple i Qumpele z podwórka" Zapisy przyjmowane są do 30 września w Biurze Stowarzyszenia Q Zmianom, tel. 502 196 194.

Dużym powodzeniem (szczególnie wśród najmłodszych) cieszyło się miejsce, gdzie harcerze ze 154 Hufca ZHP z Mokotowa uczyli udzielania pierwszej pomocy i opatrywali "rany".

Kolejka stała także do mincera Pawła Maciejewskiego, który ręcznie wybijał specjalne monety - "kłopociaki". Za taką monetę można było dostać gorący posiłek: zupę, pieczone udko kurczaka, białą kiełbasę lub kaszankę, a także sałatki i napoje. Obsługę zapewniło Stowarzyszenie "Otwarte Drzwi".

Na scenie koncertował zespół "Sąsiedzi", w składzie: Izabela Popławska (śpiew), Henryk Popławski (gitara, śpiew), Magdalena Rejnowicz-Rydzewska (skrzypce), Albin Rydzewski (akordeon), Stefan Gołaszewski (kontrabas). Grupa ta ma korzenie w Zespole Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, w obecnym składzie występuje od 2,5 roku. Wzrusza piosenkami warszawskimi i lwowskimi. Potem przed sceną wystąpili młodzi wykonawcy, gimnazjaliści, ze Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP Klatka. Spektakl "Pragnienie Pragi" powstał z rozmów z mieszkańcami; autorami scenariusza są bardzo młodzi ludzie.

Na scenie odbył się także wieńczący imprezę pokaz Tańca Ognia, który rozjaśnił jesienną wieczorną aurę.

Ogółem w tegoroczne "Kłopociaki" zaangażowanych było ok. 40 osób. Ich praca, a także lepsza niż w ubiegłym roku pogoda, zapewniły imprezie duże powodzenie. Organizatorzy myślą o kontynuowaniu tej formy kontaktu z mieszkańcami w przyszłym roku.

Na co dzień Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego prowadzi doradztwo i szkolenia z ekonomii społecznej. Aktywność obywatelska nastawiona jest nie tylko na działania społeczne, ale trochę także na zarabianie pieniędzy przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa ekonomii społecznej. FRSO nie pracuje bezpośrednio z konkretnymi osobami, lecz z organizacjami, takimi jak "Otwarte Drzwi", Pracownia Rzeczy Różnych, Apteka sztuki - poprzez szkolenia i konsultacje uczy zarządzania, pisania projektów i ich rozliczania.

Szczegóły na www.frso.pl. Kontakt telefoniczny: 22 616 33 16 w godz. 8 - 17.


K.
7446