Olimpiada "KRASNAL" 2010

W sobotę 19 czerwca, już po raz dziewiąty, przed siedzibą Poradni "Krasnal" przy ul. Pancera 10 na Białołęce odbyła się Rodzinna Integracyjna Olimpiada Sportowa "Krasnal" 2010. Wzięło w niej udział 180 dzieci wraz z rodzicami.

Integracyjne olimpiady sportowe organizowane są corocznie przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych "Krasnal", które powstało w grudniu 1995 r. z inicjatywy rodziców niepełnosprawnych dzieci. W tym samym roku powołany został niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Poradnia Rehabilitacyjna dla Dzieci "Krasnal". Początkowo pod opieką poradni była grupa 54 dzieci z osiedla Tarchomin. Specjaliści, pracując charytatywnie, udzielali bezpłatnych porad lekarskich i rehabilitacyjnych.

Z czasem działalność poradni rozszerzyła się na całą Polskę. Do dziś z pomocy w poradni skorzystało ponad 1600 dzieci. Obecnie w rehabilitacji kompleksowej jest ponad 300 małych pacjentów miesięcznie, a kadra placówki liczy 65 osób. Ta kadra to specjaliści, lekarze, rehabilitanci, pedagodzy, logopedzi z II stopniem specjalizacji i z wieloletnim doświadczeniem. Zespół ten współpracuje z rodziną i najbliższym otoczeniem pacjenta.

Poradnia "Krasnal", ze świetnie wyposażonymi salami rehabilitacyjnymi, gabinetem do masażu, salą do fizykoterapii i hydroterapii pomaga dzieciom z takimi schorzeniami, jak mózgowe porażenie dziecięce, uszkodzenie centralnego i ośrodkowego układu nerwowego, zespół Downa, upośledzenie umysłowe, autyzm i zaburzenia pokrewne oraz zespół Aspergera.

Od 2002 r. Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych organizuje Rodzinne Integracyjne Olimpiady Sportowe, w których biorą udział dzieci specjalnej troski oraz ich rodziny. Dzieci podzielone na grupy, zaliczają różne konkurencje, w czym pomagają im zdrowi uczestnicy. W zabawie biorą również udział rodzice, którzy walczą o tytuł Super Mamy i Super Taty. Często olimpiady uświetniają występy znanych aktorów i piosenkarzy.

Program tegorocznej, IX Olimpiady również przedstawiał się bardzo atrakcyjnie. Były konkursy, np. na najlepszy strój pirata i wyścigi, zabawy przy muzyce i przejażdżki na quadzie. Dużym powodzeniem cieszyły się wielkie, dmuchane zabawki-zjeżdżalnie oraz specjalna trampolina, na której dzieci zabezpieczone linami mogły bezpiecznie poskakać.

Na olimpiadę zaproszono też specjalnych, czworonożnych gości. Wielkie zainteresowanie dzieci wzbudziły pokazy umiejętności psów ze szkoły "Kontrast". Gwiazdą programu okazał się Jimmi, przypominający "małą Lassie", owczarek szetlandzki. Przebiegał on tunelem utworzonym przez stojące w rozkroku dzieci lub slalomem przedzierał się przez rząd dziecięcych nóżek, wzbudzając okrzyki radości.

Zachwyt małych sportowców wzbudzał też sympatyczny, obdarzony niezwykłym temperamentem owczarek australijski Flai. Bardzo chętnie brał udział w wyścigach, tym bardziej, że kończyły się one podaniem pieskom smacznej karmy. Na dzieci także czekał poczęstunek, jak również medale, dyplomy, nagrody i liczne niespodzianki. Prezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych Jolanta Śliwowska zadbała, aby żadne dziecko nie pozostało bez nagrody, podkreślając, że w "Krasnalu" wygrywają wszyscy.

Widać było, że dzieci chętnie biorą udział we wszystkich konkurencjach i konkursach. Z pewnością było to w dużej mierze zasługą prowadzącej imprezę, wiceprezes Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych, Grażyny Bałzy. Jednak trzeba zaznaczyć, że sobotnia impreza była w każdym aspekcie świetnie zorganizowana i, jak cała poradnia "Krasnal", po prostu przyjazna dzieciom i ich rodzinom. Przyczyniają się do tego również sponsorzy i darczyńcy. Na IX Olimpiadzie obecna była Agnieszka Zakrocka, przedstawicielka mBanku, który ufundował dwie wirówki do hydromasażu oraz przedstawiciel grupy klientów tej instytucji. Ilość uśmiechniętych uczestników imprezy, zadowoleni rodzice świadczy o tym, jak bardzo potrzebna jest dzieciom, wymagającym specjalnej troski, taka forma rozrywki.

Joanna Kiwilszo