W artystycznym kręgu

30 maja Parkiem Bródnowskim zawładnęli młodzi artyści. Na wielkiej scenie wystąpiło 36 zespołów ze szkół i przedszkoli Targówka. Z bliska podziwiali ich rodzice i koledzy, dzięki dobremu nagłośnieniu - całe "miasteczko" II Festiwalu Dzieci i Młodzieży "Artystyczny Targówek": 26 stanowisk placówek oświatowych i kulturalnych dzielnicy.

Występ na profesjonalnej scenie to wielkie wyzwanie i przygoda dla tych, którzy zwykle mają szansę zaprezentować się tylko w sali gimnastycznej. Z programem tanecznym i wokalnym dzieci radziły sobie doskonale, w większości bez widocznej tremy - być może, dzięki temu, że w pobliżu byli nauczyciele, którzy ich przygotowali i wspierali podczas występów. Chyba to opiekunowie byli bardziej stremowani, gdy ich podopieczni śpiewali, tańczyli, recytowali. Nie było rywalizacji na punkty, miejsca i nagrody. Wszyscy wykonawcy otrzymali takie same upominki, ufundowane przez zarząd Dzielnicy Targówek: plecaki i piłeczki z logo dzielnicy.

Dzięki wcześniej nawiązanym kontaktom, na scenie wystąpili goście. Kobiecy zespół z Domu Kultury Zakładów Traktorowych w Mińsku (Białoruś) zaśpiewał ludowe piosenki, a dziecięcy zespół "Małe Podlasie" zaprezentował polskie tańce ludowe. Oba zespoły są zaprzyjaźnione z Domem Kultury "Zacisze". Podczas wizyty rozmawiano o zacieśnieniu współpracy i wspólnych projektach. Może mali artyści z Podlasia wezmą udział w konkursie boogie-woogie, który organizuje DK "Zacisze"?

Podobnie jak w ubiegłym roku, na placu wokół sceny rozstawione były namioty szkół, przedszkoli i placówek kultury. Przyciągały uwagę barwnymi banerami, tarczami, zdjęciami, balonikami i hasłami, np. "Zdajemy maturę na 100 procent". Pod namiotami przygotowano stoliki, przy których spacerujące dzieci mogły zrealizować pasje plastyczne: rysowanie, malowanie na różnych podłożach, lepienie z gliny lub zmienić wizerunek, korzystając z malowania twarzy i tatuażu. Atrakcje czekały na amatorów ćwiczeń fizycznych, a także gier umysłowych, np. przy stoisku Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów "Klanza", gdzie w akcji brały udział cale rodziny.

Podczas spacerów wolontariusze zachęcali do zainteresowania się Ośrodkiem Hospicjum Domowe przy ul. Tykocińskiej. Pod dużym namiotem DK "Zacisze" można było wykazać się talentem plastycznym, pod mniejszym - porozmawiać z członkami Młodzieżowej Rady Targówka; z drugiej strony placu za kilka złotych (1-5) kupić książkę. Oferowane pozycje z literatury pięknej i popularnonaukowej to dary lub nadwyżki egzemplarzy z bibliotecznych zasobów. Czy jest zainteresowanie czytaniem i wypożyczaniem książek? Pani z Dzielnicowej Biblioteki Targówka mówi, że jest mile zaskoczona: czytelnictwo wzrasta - nie poprzez internet, ale w tradycyjnej formie!

Poza kręgiem namiotów, wzdłuż alei, rozstawiono kramy dla głodnych i spragnionych, a także miłośników upominków. Za nimi była strefa płatnych zabaw: dmuchany zamek, bungee, samochodziki.

8-letnia Pola, po wykonaniu 2 prac malarskich, z króliczkiem na policzku i tatuażem na ręce, na finał wybrała skoki na bungee, a potem oceniła: "Było fajnie, panie pomagały przy malowaniu. Podobało mi się malowanie twarzy. Mam piękny tatuaż. Chciałabym jeszcze wystąpić na scenie, ale i bez tego było fajnie". Na scenie zmieniali się artyści, na placu - goście, Niestety, zmieniła się również pogoda. Gdy przyszedł czas na występ Majki Jeżowskiej, nad Warszawą rozpętała się ulewa. Mimo to, piosenkarka poprowadziła swój koncert z misją. Przed sceną wytrwali też fani. Razem śpiewali "A ja lubię moją mamę", "Wszystkie dzieci nasze są" i inne przeboje. Wiele ciepłych słów Majka poświęciła dzieciom chorym na raka. Nie tylko śpiewa, ale sama tworzy melodie do słów Agnieszki Osieckiej i Jacka Cygana.

Bożenna Dydek, dyrektor DK "Zacisze", inicjatorka i organizatorka imprezy podkreśla, że to nie jest festyn, lecz festiwal: "cel, który spełniamy, to pobudzanie do aktywności artystycznej szkół i przedszkoli oraz zwrócenie na to uwagi władz dzielnicy. II Festiwal potwierdził sens tych działań. Widoczna jest coraz większa akceptacja ze strony nauczycieli (choć to dla nich dodatkowe zajęcie). Szkoły chcą się pokazać na scenie i w stoiskach. Wzajemnie się inspirują. W tym roku władze Targówka opłaciły scenę i nagłośnienie oraz ufundowały nagrody. Mam nadzieję, że w budżecie na przyszły rok znajdą się fundusze na więcej atrakcji w trzeciej edycji "Artystycznego Targówka".


K.
6307