"Orlik 2012" na Targówku

Takiego najazdu reporterów i VIP-ów, jak na otwarcie pierwszego w Warszawie boiska "Orlik 2012" 25 listopada, Targówek jeszcze nie przeżywał. Zapewne magnesem była obecność słynnego piłkarza, nazywanego kiedyś Czarną Panterą i Czarną Perłą - Eusebio da Silva Ferreira, który został patronem obiektu. W swej karierze Euzebio strzelił 727 bramek w 715 meczach, w reprezentacji Portugalii 41 goli w 64 meczach. Grając w Benfice Lizbona dziesięć razy zdobył mistrzostwo Portugalii. W 1965 roku uhonorowany został Złotą Piłką przez tygodnik "France Football". Dwukrotnie (w 1968 i 1973 r.) dostał "Złoty But" jako najlepszy piłkarz Europy. W obecności ministra MSWiA Grzegorza Schetyny, ministra sportu Mirosława Drzewieckiego, wicemarszałka Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwika Rakowskiego, wiceprezydenta stolicy Włodzimierza Paszyńskiego, radnych i pracowników Urzędu Targówka oraz młodzieży szkolnej burmistrz Grzegorz Zawistowski złożył meldunek: "Zadanie zostało wykonane!". W ciągu niespełna dwóch miesięcy, na terenie dawnego parkingu powstał "Orlik 2012" – nowoczesny obiekt, którego budowę współfinansowały: Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego i Wojewoda Mazowiecki. Jest tu boisko do piłki nożnej z profesjonalną trawą, boisko wielofunkcyjne do koszykówki i siatkówki oraz budynek z szatnią i łazienką.

Obiekt, przystosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Poświęcenia "Orlika 2012" dokonał ks. Marcin Wójtowicz. Pomysłodawcom oraz tym, którzy obiekt wznosili i którzy będą z niego korzystać, życzył, by wzmocnili siły fizyczne i tężyznę duchową.

Tablicę z nazwiskiem patrona, przy wejściu na boisko od strony ul. Handlowej, odsłonił osobiście Eusebio da Silva Ferreira. "To dla mnie powód do dumy. Ja i moja rodzina jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w Warszawie jest boisko mojego imienia" – powiedział piłkarz. Dzieci i młodzież, która tu będzie grała, zachęcił do łączenia dwu bardzo ważnych spraw: nauki i gry.

Goście nie szczędzili słów uznania wszystkim, którzy zaangażowali się w powstanie "Orlika 2012" na Targówku. Mirosław Drzewiecki przekazał młodzieży pomarańczową piłkę. Włodzimierz Paszyński zapowiedział, że w najbliższym czasie oprócz "Orlików" powstanie w stolicy 9 boisk w ramach miejskiego programu "Syrenka" oraz lodowiska.

Pierwszą próbę piłkarskich akcji podjęli ministrowie. Obaj strzelili gola do bramki bronionej przez młodziutkiego zawodnika GKS "Targówek". Szansę obrony dał bramkarzowi Eusebio.

Prawdziwy mecz rozegrały drużyny GKS "Targówek" i Szkoły Podstawowej nr 114, przy której usytuowane jest boisko.4:1 zwyciężył "Targówek". Stroje i sprzęt młodym piłkarzom zasponsorował Decathlon.

Jak to się stało, że właśnie na Targówku otwarty został pierwszy w Warszawie "Orlik 2012", wyjaśnił nam wiceburmistrz Krzysztof Bugla. W stolicy ma powstać 5 takich obiektów. Dzielnica Targówek zgłosiła inicjatywę i została wskazana jako realizator. Prawdopodobnie znaczenie miało to, że dzielnica dobrze sobie radzi z inwestycjami; z reguły ma ponad 90% wykonania tej części budżetu, która dotyczy wydatków inwestycyjnych; dawała gwarancję, że - pomimo późnego terminu rozpoczęcia – będzie w stanie szybko zrealizować inwestycję. Udało się to zrobić w ciągu dwóch miesięcy. Obiekt kosztował ok. 1,7 mln zł. Boiska będą oświetlone i monitorowane, dostępne dla amatorów piłki już nazajutrz po otwarciu. Na razie na umowę zlecenie zatrudniony zostanie instruktor, dysponujący sprzętem przekazanym przez sponsora. Administratorem obiektu będzie SP nr 114 im. Jędrzeja Cierniaka przy ul. Remiszewskiej 40. Z boisk można korzystać w godz. 8 – 20. Fot. Marcin Szurmiński


K.
5556