"Nienawidzę" w Teatrze Praskim

Słynnego bohatera filmów Marka Koterskiego, Adasia Miauczyńskiego możemy obecnie oglądać na Pradze, w spektaklu wystawianym przez Teatr Praski w klubie "Po drugiej stronie lustra".

Spektakl "Nienawidzę" to monodram Marka Koterskiego wyreżyserowany przez Łukasza Palkowskiego i Marka Wróbla. Premiera sztuki odbyła się w 2000 r. na offowej scenie warszawskiego klubu Le Madame. W postać bohatera wcielił się Marcin Kwaśny, który zresztą za tę rolę zdobył w 2004 r. wyróżnienie na VIII Międzynarodowym Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie.

"Nienawidzę" to portret sfrustrowanego polską rzeczywistością nauczyciela. Widzowie rozpoznają w tej postaci rysy Adasia Miauczyńskiego, bohatera filmów "Dzień Świra", "Nic śmiesznego" czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami".

Grany przez Marcina Kwaśnego człowiek jest nie tylko sfrustrowany - można u niego zauważyć typowe objawy depresji. Boi się rano wstać z łóżka. Z przerażeniem czeka na dzwonek budzika. Uważa, że tylko jemu zdarzają się kłopotliwe sytuacje, czy wręcz prześladuje go pech. Nigdy nie może otworzyć serka homogenizowanego bez rozerwania folii. W pociągu, pani z jamnikiem siada oczywiście obok niego, a pies opiera łeb na jego białych spodniach.

Przy tym nic mu się nie podoba, narzeka na chamstwo, brud i nieporządek. Lamentuje, dlaczego przyszło mu żyć w takim kraju. Pogardza Polakami, nie chce siedzieć obok Murzyna, nienawidzi wszystkich, a jedynym jego marzeniem jest być Amerykaninem, ma się rozumieć białym.

To wszystko byłoby bardzo śmieszne, gdyby nie było tak boleśnie prawdziwe. Marek Koterski to świetny obserwator. Jego spostrzeżenia są niezwykle trafne. Wiele cech Adasia Miauczyńskiego mamy okazję rozpoznać u ludzi spotkanych w codziennych sytuacjach, ale też wiele jego cech znajdziemy u siebie. "Nienawidzę" to obraz naszych fobii i kompleksów, pretensji do świata i niespełnionych ambicji.

Monodram jest świetnie grany przez Marcina Kwaśnego, znanego z interpretacji głównej roli w filmie "Rezerwat". Tragikomicznego obrazu dopełnia scenografia nawiązująca do czasów PRL-u.

Spektakl "Nienawidzę" wystawiany jest gościnnie w podziemiach klubu "Po drugiej stronie lustra" przy ulicy Ząbkowskiej 5, w piątki i soboty, w dniach: 16, 17, 23, 24, 30 i 31 stycznia 2009 r. Początek spektaklu: godz. 19.00.

Bilety można zarezerwować mailem: info@teatrpraski.pl lub telefonicznie: 0501-150-379.

Joanna Kiwilszo