Święto flag

11 listopada 1918 roku - tę datę powinien znać każdy Polak. Od prawie siedemdziesięciu lat w tym dniu obchodzimy święto narodowe – rocznicę odzyskania niepodległości. Czy tego listopadowego poranka Polska stała się państwem suwerennym? Tego dnia zakończyła się I wojna światowa - w lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali akt kapitulacji, a Józef Piłsudski przejął władzę nad wojskiem podległym Radzie Regencyjnej - ale czy to oznacza niepodległość? Na pewno tłumy wiwatujące na cześć Piłsudskiego były o tym przekonane i na pewno, nad ich głowami, powiewały flagi biało-czerwone.

Barwy białą i czerwoną po raz pierwszy uznano za narodowe w maju 1792 roku. Pierwotnie za polską barwę narodową uznawano karmazyn – jeden z najszlachetniejszych kolorów, symbol bogactwa i dostojeństwa. Już rok po odzyskaniu niepodległości Sejm zajął się flagą narodową "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych, z których górny - biały, dolny zaś - czerwony." Z całą pewnością biel i czerwień pojawiały się w historii naszego kraju w najważniejszych momentach. Dobrze pamiętamy powstańcze opaski, które w sierpniu i we wrześniu 1944 roku były znakiem rozpoznawczym na ulicach walczącej Warszawy. Nieprzypadkowo słynne sztandary "Solidarności" tworzyły czerwone litery na białym płótnie. Flagi w kolorze biało-czerwonym obecne były na uroczystościach patriotycznych i religijnych, towarzyszyły wszystkim sukcesom polskich artystów i sportowców.

Dlaczego wywieszamy nasze barwy narodowe podczas imprez sportowych, a 3 maja lub 11 listopada na wielu posesjach czy budynkach trudno znaleźć choć jedną wywieszoną flagę?

Jako harcerze, instruktorzy Hufca ZHP Warszawa Praga Północ chcemy to zmienić - mówi komendant Hufca, harcmistrz Grzegorz Chwiłoc - Fiłoc - postanowiliśmy zaakcentować potrzebę kształtowania postaw patriotycznych zarówno wśród najmłodszych, jak również dorosłych Polaków. Chcemy namówić mieszkańców Białołęki, Pragi Północ, Targówka oraz miasta Marki do podniosłego obchodzenia rocznicy odzyskania niepodległości.

Podobnie jak w zeszłym roku, a w tym na nieco szerszą salę, w dniach 10 i 11 listopada, w każdej dzielnicy oraz w mieście Marki odbędzie się akcja społeczna pod hasłem "Graj w biało-czerwoną", podczas której będziemy wręczać okazałe flagi narodowe o wymiarach 110 na 70 cm. Warunek otrzymania flagi jest tylko jeden - należy podpisać zobowiązanie, że w niedzielę 11 listopada na posesji, w oknie czy na balkonie Państwa domu zawiśnie biało-czerwona flaga narodowa! Zanim jednak otrzymają Państwo flagę z rąk harcerzy zaprosimy do udziału w happeningu, podczas którego uczestnicy trzymając nad głowami kartony białe i czerwone ułożą flagę narodową rozmiarów 14 x 20 m.

Mamy nadzieję, że te dwa kolory - biel i czerwień, będą królować tego dnia na warszawskich ulicach.
Miejsca, w których harcerze i instruktorzy będą wręczać flagi państwowe:

Dzielnica Targówek: Park Bródnowski - 10 listopada happening o godz. 13 (spotkanie na górce)

Dzielnica Białołęka: skrzyżowanie Myśliborskiej i Ćmielowskiej - 10 listopada godz. 9.30

Dzielnica Praga Północ: (plac Wileński) - 11 listopada godz. 10

Miasto Marki: Al. Marszałka J. Piłsudskiego (skwer w okolicy Urzędu Miasta) - 11 listopada godz. 15.


Honorowy patronat akcji objęli:

Grzegorz Zawistowski - burmistrz Dzielnicy Targówek

Jacek Kaznowski - burmistrz Dzielnicy Białołęka

Jolanta Koczorowska - burmistrz Dzielnicy Praga Północ

Janusz Werczyński - burmistrz Miasta Marki

Grzegorz Chwiłoc-Fiłoc - komendant Hufca ZHP Warszawa Praga-Północ


Koordynator akcji
Bartosz Kowalewski
bkowalewski@op.pl
5622