Przychodnia dla Zwierząt

Nie samą powodzią człowiek żyje

Proszę Szanownych Państwa. I co? Gdzie byliście? W niedzielę był Światowy Dzień Zwierząt. W restauracji Biały Domek przygotowano jedyną w swoim rodzaju imprezę.

Panie Ewa Kudelska i Anna Korzeniewska, organizując i przygotowując przepyszny brunch przekazały cały dochód na rzecz zwierząt w schroniskach. Jeżeli kogoś pominę, z góry przepraszam, aliści gościli i finansowo wspierali całą inicjatywę Karina Schwerzler, Bogumiła Wander, Krzysztof Baranowski, Ewa Frykowska, Krystyna Kołodziejczyk, Katarzyna Skrzynecka, Grażyna Wolszczak, Dorota Sumińska i wiele innych osób uznawanych za znane. Szlachetność i hojność najwyższego poziomu. Wokół restauracji można było kupić akcesoria dla zwierzaków i prace artystów z galerii Maestro, skorzystać z porad fryzjerów, behawiorystów, treserów i lekarzy weterynarii. Każdy pracował społecznie, a datki trafiały do puszek. Wiadomo, w powodzi potrzeby na rzecz zwierząt zwiększają się. Wiele schronisk ucierpiało, a te, które działają, najprawdopodobniej zwiększą stany ilościowe zwierzaków. Potrzebne zatem są pieniądze. Jeżeli możecie Państwo zasilić konto jakiejkolwiek fundacji czy schroniska, to z tego miejsca proszę o najmniejsze nawet datki.

Proszę Szanownych Państwa, w Białym Domku było smacznie, elegancko, dostojnie - po prostu doskonale. Niestety, liczba przybyłych nie przystawała do rangi Święta Zwierząt. Szkoda.

Wróćmy do powodzi.

Jest to czas próby dla wszystkich. Chciałbym, abyśmy w tym czasie nie zapominali o zwierzętach. Każde zwierzę odczuwa wszystkie emocje, co my, oczywiście niepokój i strach też. Mogą wpadać w panikę. Intuicyjnie wyczuwają zagrożenie. Co możemy zrobić? Pomoc zwierzętom zadeklarowały wszystkie służby - wojsko, policja, straż pożarna, straż miejska. Podstawowym telefonem sugerowanym przez Piotra Mostowskiego, szefa warszawskiego Eko Patrolu, ma być 986, czyli ogólnopolski numer do straży miejskiej.

Po powodzi tereny zalane mogą stanowić poważne zagrożenie epidemiologiczne. W szlamie i mule naniesionym przez wodę będą znajdować się toksyny, bakterie, wirusy i grzyby chorobotwórcze.

W oglądaniu skali zniszczeń nie powinny towarzyszyć nam zwierzęta . Serdecznie też proszę o uzupełnienie profilaktycznych szczepień u naszych pupili.

Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki